مراقبت و سلامتی

تاثیرات استحمام روزانه بر سلامتی!

آیا استحمام روزانه واقعا لازم است؟

شاید پاسخ شما این باشد: “بله زیرا از دوش گرفتن کمتر سالم است.”برای بسیاری  شاید بیشتر ، دوش روزانه بیشتر مربوط به عادت و هنجارهای اجتماعی است تا سلامتی! شاید به همین دلیل است که دفعات استحمام از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است.

آیا دلایلی برای استحمام روزانه وجود دارد؟

1.نگرانی درباره بوی بد بدن

2.کمک به بیدار شدن زودهنگام در صبح

3.ایجاد روتینی برای ورزش

هر یک از این موارد شایان تامل است ، خصوصاً با توجه به اینکه روابط شخصی یا شغلی می تواند به دلیل شکایت از بوی بدن یا بهداشت فردی به خطر بیفتد. اما آنچه در این زمینه قابل قبول تلقی می شود ، از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است. و برخی (شاید بسیاری) از کارهایی که در مورد عادت های تمیز کردن انجام می شود ، به شدت تحت تأثیر بازاریابی قرار دارند. تا به حال متوجه شده اید که دستورالعمل های موجود در بطری های شامپو اغلب “کف ، شستشو ، تکرار” را می گویند؟ هیچ دلیل قانع کننده ای برای شستن دو بار مو با هر دوش وجود ندارد ، اما اگر همه از این جهت پیروی کنند شامپوی بیشتری به فروش خواهند رساند. با این حال ، وقتی صحبت از نگرانی در مورد سلامتی می شود ، کاملاً مشخص نیست که دوش گرفتن روزانه نتیجه بسیار خوبی را به دست می آورد. در حقیقت ، دوش گرفتن روزانه حتی ممکن است برای سلامتی شما مضر باشد. تاثیرات استحمام روزانه بر سلامتی چیست؟پوست طبیعی و سالم لایه ای از روغن و تعادل باکتری های “خوب” و سایر میکروارگانیسم ها را حفظ می کند. شستشو و مالش دادن اینها را از بین می برد ، به خصوص اگر آب گرم باشد. در نتیجه:

1. پوست ممکن است خشک ، تحریک و یا دچار خارش شود.

2. پوست خشک و ترک خورده ممکن است به باکتریها و مواد آلرژی زا اجازه دهد تاسطح خارجی پوست را شکسته و باعث بروز عفونتهای پوستی و واکنشهای آلرژیک شود.

3. صابون های ضد باکتری در واقع می توانند باکتری های طبیعی را از بین ببرند. این تعادل میکروارگانیسم ها را بر روی پوست برهم زده و ترشح ارگانیسم های سخت تر و غریبه تر(مضر سلامت پوست) را تشویق می کند و آنان مقاومت بیشتری در برابر آنتی بیوتیک ها دارند.

نتیجه گیری:

گرچه تعداد دفعات استحمام ایده آل وجود ندارد ، اما کارشناسان معتقدند که دو بار دوش گرفتن در هفته برای اکثر افراد بسیار زیاد است (مگر اینکه کثیف ، عرق کرده یا دلایل دیگری برای دوش گرفتن بیشتری داشته باشند). دوش های کوتاه (سه یا چهار دقیقه به طول می انجامد) با تمرکز روی زیر بغل و کشاله ران ممکن است کافی باشد. اگر مثل من هستید ، تصور اینکه از دوش روزانه صرف نظر کنید دشوار است. اما اگر این کار را برای سلامتی خود انجام می دهید ، ممکن است عادت ارزش ترک آن باشد.

 

2 دیدگاه در “تاثیرات استحمام روزانه بر سلامتی!

  1. پیمان فرهمند گفت:

    مقاله جالبی بود

    1. رفاه سنتر گفت:

      ممنون از نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *